Bilgisayara Program Nasıl Kurulur

Bilgisayara Program Nasıl Kurulur? Resimli Anlatım

Windows bilgisayara program nasıl kurulur henüz bilmeyenler için kısaca maddeler halinde anlatıyorum.

Normal (Klasik) Bir Program Kurulumu Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Bir bilgisayara sıradan bir program kurmak çok basit. Neredeyse tüm program kurulum işlemleri birbirine benzer:

  1. Açılışta sizden belirli şartları kabul etmeniz için bir kutuyu işaretlemeniz veya Accept (Kabul/Tamam) yazan bir butona basmanız istenebilir.
  2. Ardından bu programı kurmak istediğiniz dizini (klasörü) seçmeniz için bir ekran karşınıza gelir. Bu ekranda varsayılan olarak Program Files veya Program Dosyaları (X86) klasörü seçilidir. Genellikle kimse bu seçimi değiştirmez yani aynı şekilde bırakarak bir sonraki pencereye geçmek için Next (Sonraki) tuşuna basar.
  3. Bundan sonraki adımlarda biraz dikkatli olmanız gerekebilir. Eğer ücretsiz bir program yüklüyorsanız, muhtemelen size bazı sponsorlu teklifler sunacaktır.
  4. Mesela siz bir mp3 dönüştürücü programı kurarken, aniden size Avast antivirüs programını yükleme teklifi çıkabilir.
  5. Eğer ekranda yazılanları okumadan hızlı ve seri bir şekilde Next (Sonraki) tuşuna basıp ilerlerseniz, siz farkında bile olmadan bilgisayarınıza birçok gereksiz program kurulabilir.
  6. Sponsorlu teklifler genellikle zararsızdır yani virüs değildir. Ücretsiz olarak kullanılan programları üreten kişilerin geçim kaynağı da bu sponsorlu tekliflerdir. Zararsız olsa bile boş yere hiç kullanmayacağınız programları yükleyerek bilgisayarınızı karışık ve yavaş hale getirebilir.
  7. Sponsorlu teklifler haricinde karşınıza gelen pencereleri okumak zorunda değilsiniz. Next (Sonraki) tuşuna basa basa ilerleyip en sonunda Install (Yükle – Kur) yazan butona basarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.
  8. Kurulum bitince Başlat menüsünü açarak veya masaüstüne bakarak son kurduğunuz programın kısayol simgesini bulup tıklayıp açabilirsiniz.

Örnek Resimli Anlatım: Bilgisayara BlueStacks Programını Yükleyelim

Resimlerin üzerindeki sıralı ok işaretleri zaten tüm süreci özetlemektedir.

Program Nasıl Kurulur

Program Nasıl Kurulur

Program Nasıl Kurulur

Yukarıda bilgisayara program nasıl kurulur diye henüz hiç kurmayan ve hiç bilmeyenler için oldukça basit ve resimli bir anlatım sunduk. Beğendiyseniz lütfen sosyal medyada paylaşınız. Eksik veya hatamız var ise aşağıdan yorum yazarak bize katkıda bulununuz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı ve mutlu günler dileriz…


Yayımlandı