Custom Resolution Utility – Çözünürlük Yükseltme Monitör Overclock

Custom Resolution Utility, Windows için NVIDIA ve AMD ekran kartlarının çözünürlüğünü artırma yani kısacası monitör hız aşırtma (overclock) programıdır.

Kurulumsuz (portable) olan bu araç sizin monitörünüz için uygun olan yani desteklenen tüm çözünürlükleri liste olarak gösterir.

Bu program mükemmel bir yazılım olarak düşünülmemeli ama eğer monitörünüz daha yüksek çözünürlükleri destekleyebilirse veya ekran kartının kontrol panelinde gösterilenler haricinde farklı çözünürlük seçeneklerini destekliyorsa, bu program Windows işletim sisteminin kayıt defterinde EDID değeri oluşturur ve böylece bu farklı çözünürlükleri ekran kartı ayarlarından seçebilir hale gelirsiniz.

Şuan için AMD/ATI ve NVIDIA ekran kartları destekleniyor fakat INTEL ekran kartlarını desteklemiyor.

Programın en güzel yanı ise bir sigortasının bulunması. İndireceğiniz arşivin içerisinde “reset-all.exe” adlı bir uygulama bulunuyor. Bu uygulamayı çalıştırdığınız anda Custom Resolution Utility programının sisteminizde yaptığı tüm değişiklikler otomatikman geri alınıyor yani iptal ediliyor.

Bu harika yazılımın tamamen ücretsiz olduğunu belirtelim.

İndirmek için tıklayınız

Custom Resolution Utiliy programı nasıl kullanılır ve monitörün çözünürlüğü nasıl yükseltilir öğrenmek için buradaki resimli anlatımı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca aşağıdaki videoda bu programın kullanımı ve çözünürlüğü maksimum hale getirme işlemi kısaca anlatılıyor.


Yayımlandı