En İyi 10 Fotoğraf Arama Motoru ve Resim İndirme Sitesi

Ücretsiz fotoğraflar arıyorsanız, görsel arama motorları tam size göre. Bu yazıda en iyi 10 resim arama motoru sitesini paylaşıyoruz. Bu sitelerde dilediğiniz konularda fotoğraflar aratabilir, görüntüleyebilir ve bilgisayara yada telefona indirebilirsiniz.

1- TinEye

TinEye aslında tersine resim arama aracıdır. Ya bir resmin URL adresini yazıp aratıyorsunuz ya da Upload yazan butona basıp direkt olarak resim dosyasını bu siteye yükleyip aratıyorsunuz.

Böylece yüklediğiniz resimler hangi sitelerde kullanılmış ve bu resme benzeyen diğer görselleri görüyorsunuz.

Dilerseniz bu sitenin Chrome, Firefox, Edge gibi tarayıcı eklentilerini bu sayfadan yükleyerek daha hızlı resim araması yapabilirsiniz.

TinEye - Reverse Image Search

2. Google Görseller

Google resim arama motoru kendi alanında bir numara. Tek yapmanız gereken bir anahtar kelime girmek ve o kelimeyle alakalı birbirinden güzel görselleri açıp bakmak.

Ayrıca aramayı daraltmak için muhteşem filtreler de sunuyor. Böylece aradığınız resimleri kolayca bulabiliyorsunuz.

Filtreleri kullanarak küçük resimler (clipart), karikatürler ve illüstrasyonlar bulabilirsiniz. Ayrıca renk, boyut, telif hakkı ve benzeri filtreleri kullanabilirsiniz.

Tersine resim arama özelliği de bulunuyor. Yine aynı şekilde resim dosyasını yada resim URL adresini girerek aratıyorsunuz ve benzer resimleri gösteriyor. Bu özelliği kullanmak için kamera simgesine tıklamanız yeterli yada resim dosyasını sürükleyip arama alanına bırakın.

Google Images

3. Yahoo Image Search

Yahoo Image Search listemizdeki bir başka harika fotoğraf arama motorudur.

Tıpkı Google resim arama motoruna benziyor ve belirgin sonuçlar sunuyor. Filtreleri ise erişimi daha kolay ve daha basit kullanılabiliyor. Zaten tüm filtreler görünüyor, herhangi bir menüyü açmaya gerek kalmıyor.

Yahoo Image Search

4. Bing Image Search

Bing Image Search nerdeyse Google Resimler ile aynı sonuçları veriyor. Arayüzü bile benzer.

Fakat yüz ve omuz resimlerinden faydalanarak kişi arama konusunda Google’dan daha başarılı.

Ayrıca doğru görsele ulaşmak için çok sayıda seçenek ve filtresi bulunuyor.

Microsoft Bing

5. Flickr

Flickr listedeki diğer sitelerden daha farklı bir sistemle çalışıyor.

Daha çok amatör ve profesyonel fotoğrafçıların paylaşım yaptığı bir platform diyebiliriz.

Eğer ticari anlamda Flickr kullanacaksanız telif hakkı içermeyen görselleri bulmak için doğru filtreyi kullanın veya görselin sahibiyle iletişime geçerek anlaşmaya çalışın.

Flickr

6. Pinterest Görsel Arama Aracı

Pinterest oldukça ünlü bir sosyal medya platformu ama birçok kişinin bilmediği gömülü bir görsel arama aracına da sahip.

Bu araca erişmek için Pinterest hesabınıza giriş yapın ve ana sayfadaki pin simgesine tıklayın. Ardından resmin sağ alt köşesindeki simgeye tıklayın.

Pinterest devasa bir görsel veri tabanına sahip. Dolayısıyla size aradığınız konularda en iyi sonuçları gösterir.

Pinterest - Visual Search Tool

7. Getty Images

Getty Images sitesinde hem yazdığınız kelimeye göre resimler görebilir hem de resim dosyası yükleyerek sonuçlar görebilirsiniz.

Kelime aramasında farklı seçenekler ve otomatik öneriler sunar. Ayrıca istisnai filtreleri sayesinde tam olarak aradığınız görselleri bulur.

3 türlü görsel sağlar. Bunlar yaratıcı, editöryal ve video. Fakat bunları kullanmak için lisans ücreti ödemeniz gerekiyor. Görsel başına ödeme yapabilir yada ödeme paketlerinden birin satın alabilirsiniz.

GettyImage

8. Yandex

Yandex birçok filtre ve sıralama seçeneği ile resim arama imkanı tanır. Örneğin dosya formatı ve oryantasyona göre arama yapabilirsiniz.

Ayrıca Similar Images (benzer görseller) adındaki aracını kullanarak siteye yüklediğiniz herhangi bir fotoğrafa benzeyen diğer fotoğrafları görebilirsiniz.

Yandex Image Search

9. Shutterstock

Daha çeşitli daha farklı ama aynı zamanda bütçe dostu olan bir site mi arıyorsunuz? Shutterstock tam size göre.

Getty Images sitesinden sonra en fazla görsel barındıran sitedir.

Kelime yazarak arama yapabilirsiniz. Aylık ve yıllık ödeme planları sunar fakat her iki plan da görsel indirme sayısına limit koyar.

ShutterStock

10. The New York Public Library Digital Collections

Eğer tarihi yerler, haritalar, kitaplar ve fotoğraflarla alakalı çok yüksek çözünürlüklü görseller arıyorsanız, The New York Public Library Digital Collections! adlı siteyi ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Telif hakkı içermeyen 1 milyon civarında görsel bulunuyor. Tür, koleksiyon, konum, başlık ve yayıncıya göre görsel araması yapabilirsiniz. Üstelik aramaya başlangıç ve bitiş tarihlerini bile dahil edebilirsiniz. Böylece girdiğiniz bu iki tarih arasında kalan zamandaki görselleri bulup size gösterir.

NYPL Digital Collections - Historical Image Search

Yayımlandı

kategorisi