IDM İndir (Internet Download Manager)

IDM’nin açılımı Internet Download Manager olmakla birlikte halk arasında idm olarak kısaltılmış adıyla meşhur oldu.

Bu yazıda IDM ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi ve IDM’nin farklı versiyonlarını indirme bağlantıları paylaşacağız.

IDM Nedir?

Çok kısaca özetlemek gerekirse; IDM için hızlı dosya indirme programı diyebiliriz.

Kategorik olarak ise IDM bir dosya indirme yöneticisidir hem de alanında dünyanın en iyisidir.

IDM Ne İşe Yarar? IDM Özellikleri

IDM’nin pek çok temel ve gelişmiş özelliği bulunuyor. Kısaca sıralayalım:

 1. Dosyaları normale göre 5 kata kadar daha hızlı indirir.
 2. YouTube, Vimeo, Instagram, Facebook, TikTok, Twitter gibi sosyal medya sitelerindeki videoları tek tıkla bilgisayara indirebilirsiniz.
 3. Online film izleme sitelerindeki film videolarını tek tıkla indirebilirsiniz (birkaç film sitesinde işe yaramıyor ama çoğunda yarıyor).
 4. YouTube çalma listesi (playlist) indirebilirsiniz (Öncelikle şu siteye giderek playlist URL’sini yapıştırıp playlist kodu oluşturmanız ve bu kodu IDM’ye yapıştırmanız gerekiyor).
 5. İndirilen dosyaları dosya türüne göre video, belgeler, sıkıştırılmış, müzik gibi otomatik kategorilere ayırır. Böylece sizi karmaşıklıktan kurtarır ve daha organize bir dosya arşiviniz olur.
 6. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılması gereken sitelerden dosyaları indirebilir. Bunun için kullanıcı adı ve şifreyi bir kere girmeniz yeterlidir.
 7. İndirme işlemi bitince sesli ve görüntülü bildirim verebilir.
 8. İndirme işlemini yarıda durdurup daha sonraki bir gün devam edebilirsiniz (sadece durdurmaya izin veren sunucular için geçerli)
 9. İndirme hızına bir sınır koyabilirsiniz. Böylece indirme işlemleri devam ederken siz internette hızlıca gezinebilirsiniz.
 10. Dosya indirme işlemlerini zaman ayarlı olarak programlayabilirsiniz.
 11. İndirme kuyruğu oluşturup tüm kuyruğu tek tıkla indirmeye başlayabilir tek tıkla durdurabilir ve tüm kuyruğu farklı bir klasöre kaydedebilirsiniz.

IDM Nasıl İndirilir?

IDM’yi birçok farklı kaynak üzerinden indirebilirsiniz. Öncelikle resmi sitesi üzerinden orijinal kurulum dosyası için bağlantı paylaşalım.

IDM İndir (resmi sitesinden 30 günlük deneme sürümü)

IDM Full İndir

IDM programını full indirmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü pek çok korsan programın içine gizli virüsler, casus yazılımlar ve reklam yazılımları gömülmüştür. Kimse kimsenin hayrına bir iş yapmaz. Antivirüs programınızla tarattığınızda ve temiz olduğunu söylediğinde bile aslında tespit edemediği zararlı yazılımlar olma ihtimali vardır.

Yine de IDM full indirmek isterseniz, idmlover adındaki siteye göz atın. Orada önceden aktive edilmiş tam sürümü bulunuyor. Böylece ürün anahtarı aramakla falan uğraşmıyorsunuz. Sadece indirip kurarak kullanmaya başlıyorsunuz.

IDM İndir Gezginler

IDM programına sahip olmanın bir diğer yolu da, Gezginler.net adlı ünlü program indirme sitesi üzerinden indirmektir.

Türkiye’nin en kaliteli program sitesidir ve asla zararlı yani virüslü bir program barındırmaz.

IDM İndir (Gezginler.net üzerinden)

IDM İndir APK

Eğer bilgisayar yerine cep telefonuna yükleyecekseniz yada BlueStacks adlı Android simülasyon yazılımında kullanacaksanız, aşağıdaki bağlantıdan apk versiyonunu yükleyebilirsiniz.

IDM APK dosyası indir

IDM Chrome Eklentisi İndir

IDM’nin Chrome eklenti mağazasında resmi bir eklentisi şuan için yoktur.

Chrome mağazasında gördüğünüz Internet Download Manager adındaki eklentiler başkadır. Boşuna onları yüklemeyin.

IDM’yi bilgisayara yükledikten sonra kurulum yaptığınız klasörü açın ve oradaki .crx uzantılı dosyayı (idmgcext.crx), Chrome penceresi üzerine sürükleyip bırakın. Böylece IDM eklentisi otomatikman yüklenmiş olacak.

IDM video indirme butonu görünmüyor

Eğer YouTube gibi video izleme sitelerinde veya online film izleme sitelerinde video açtığınızda videonun sağında solunda yada yakınında bir IDM video indirme butonu çıkmıyorsa, yapmanız gerekenleri şu yazımızda kısaca anlattık. Kesin çözüm yöntemlerini tek tek sıraladık.


Yayımlandı