Fotoğraflar Galeride Görünmüyor Kendiliğinden Siliniyor Çözüm (Android)

Merhabalar, bu yazıda Android’li telefonlarda bazen karşılaşılan galeride fotoğrafların görünmemesi veya kendiliğinden silinmesi gibi problemler ve bu problemlerin çözümü noktasında sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

İlk olarak yapmanız gereken telefonu kapatıp açmak yani yeniden başlatmak. Böylece işletim sistemi tazeleneceği için geçici hatalar otomatik olarak düzelecektir. Dolayısıyla galeride göremediğiniz fotoğraflar bu şekilde görünebilir.

Bu işe yaramazsa ve resimlerin kendiliğinden silindiğini düşünüyorsanız, Galeri uygulamasını açın, Galeri ayarları menüsüne gidin ve Çöp Kutusu seçeneğine dokunun. Silinen tüm fotoğrafları ve göremediğiniz resimleri burada bulacaksınız. Dilediğinizi kurtararak tekrar Galeri’ye kaydedebilirsiniz.

Bu işlem de çözüm olmadıysa,

Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları Yönet > Galeri > Depolama yolunu izleyin ve Önbelleği temizle seçeneğine basın.

Önbellek temizlenmediği zaman Galeri uygulamasında problemlere neden olabiliyor. Dolayısıyla temizledikten sonra telefonu yeniden başlatıp Galeri’yi açın ve fotoğrafların görünüp görünmediğini kontrol edin.

Problemin devam etmesi halinde Dosya Yöneticisi uygulamanızı açın ve arama kısmına .nomedia yazarak aratın. Bu dosyanın ismini dilediğiniz başka bir isimle değiştirin. Fotoğrafların Galeri’de düzgün görünüp görünmediğini kontrol edin.

Son olarak eğer Google Fotoğraflar uygulamasını kullanıyorsanız yada bir fotoğraf yedekleme uygulaması kullanıyorsanız, orada her fotoğrafın yedeğini bulabilir ve tekrar kopyalayarak Galeri uygulamasına ekleyebilirsiniz.

Tüm bu önerilerimiz kar etmediyse, artık bir veri kurtarma programı kullanmanızın vakti geldi demektir. Android telefonda silinen fotoğrafları kurtarmak için ücretsiz olan Photos Recovery uygulamasını buraya tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Yükledikten sonra çalıştırınca aşağıdaki ekran karşınıza gelecek. Burada silinen tüm fotoğraflar için tarama yaptırmanız gerekiyor. Start Scan butonuna basarak taramayı başlatın.

Photos Recovery app

Tarama bitince bulunan fotoğraflar aşağıdaki resimde göreceğiniz şekilde listelenir.

PicsArt

Bu listedekilerin hepsi daha önce telefonunuzda olan ama sonra silinen resimlerdir. Kurtarmak yani geri getirmek istediğiniz resmin sağ alt köşesindeki indirme simgesine basmanız yeterlidir.


Yayımlandı

kategorisi