Hacktool Nedir Ne İşe Yarar Virüs Mü Zararlı Mı?

Günümüzde ücretli yazılımlar dolar üzerinden satıldığı için ülkemizde çok pahalı bir hale geldi. Dolayısıyla birçok kişi korsan sitelere girerek ihtiyaç duyduğu ücretli yazılımın crackli yani korsan sürümünü indirip bilgisayarına yüklüyor.

Hal böyle olunca antivirüs yazılımları ilk taramada içerisinde hacktool kelimesi geçen bir zararlı dosya tespit ettiği şeklinde uyarı veriyor. Bu da insanları doğal olarak korkutuyor ve bilgisayarına virüs bulaştığı yönünde endişe duymasına neden oluyor.

Peki hacktool acaba gerçekten bir virüs yada sisteme gizlice sızan ve bilgileri çalan bir zararlı yazılım mıdır?

Öncelikle çok fazla endişe etmenize gerek olmadığını söylemeliyim. İndirdiğiniz korsan programların geneli hacktool içerir çünkü lisanslama için yani sahte serial girip programı orjinal hale getirmek için bu aracı kullanır.

Yani hacktool aslında bir lisanslama dosyasıdır ve korsan yazılımı orjinalmiş gibi kullanmanızı sağlar.

Yine de bu dosyaların içerisine kötü amaçlı yazılımlar gizlenmiş olabilir. Dolayısıyla antivirüs programınız net bir şekilde içerisinde virüs var diyorsa, temizlik yaptırabilir yada karantinaya alabilirsiniz.

Fakat şunu da söyleyeyim, genellikle antivirüs programları hiç risk almaz ve tüm hacktool dosyalarını zararlıymış gibi gösterir.


Yayımlandı

kategorisi