Bilgisayarın yavaş ve kötü olduğunu aileye anlatma yolları

Selamlar, bu yazıda bilgisayarı çok yavaş, çok hantal, çok çağ dışı olduğu için yeni oyunları oynayamayan veya bir program yüklediği zaman açılması ve düzgün çalışması için epey bekleyen genç arkadaşların ailesine yeni bir bilgisayar aldırabilmesi için kullanabileceği bazı yöntemlerden söz edeceğim.

Öncelikle anne babanızı çağırıp onlara bilgisayarınızın yavaş olduğunu yada kötü olduğunu direkt anlatmaya kalkmayın çünkü zaten anlatsanız da anlamazlar veya anlasalar bile anlamamazlıktan gelirler.

Çünkü onlara göre sen daha pahalı bir bilgisayar aldırıp daha eğlenceli oyunlarla tüm gününü heba edeceksin ve buna ayıracakları fazladan beş kuruşları bile yoktur. Yani varsa bile yoktur çünkü buna değmez.

Peki ama ne yapacaksınız ve nasıl anlatacaksınız?

Tabii ki gidip babanıza ben e-sporcu olmak istiyorum o yüzden bana canavar gibi bir makine lazım diyecek haliniz yok. Deseniz bile dayağı yada azarı yiyip geri dönersiniz.

Bunun yerine onların duymak istediği şeyi söyleyeceksiniz. Diyeceksiniz ki, canım babacığım okulda öğretmen şu şu programları anlatıyor ve bizim de bilgisayarda açıp uygulama alıştırma yapmamızı yani iyi bir şekilde öğrenmemizi istiyor diyeceksiniz. Babanız da ne güzel evladım diyecek. Siz de hemen ekleyeceksiniz ve diyeceksiniz ki benim bilgisayarıma o programı yüklemeye çalıştım yüklemedi yada yükledi ama açılmadı açılsa bile çok aşırı yavaş çalıştı. Öğretmenimden yardım istedim düzeltmek için ama düzeltmek imkansız dedi ancak yeni modern bir bilgisayar almalıymışım bu programı çalıştırmak için başka bir seçenek yokmuş.

İşte bu ve buna benzer bir bahane sunduğunuz gecenin ertesinde  babanızı çok büyük ihtimalle soluğu Vatan Bilgisayar mağazasında almışken yada Hepsiburada.com sitesinde yeni bir bilgisayar ararken bulacaksınız.

Bu ne kadar etik diye soracak olursanız tabii ki hiç etik değil üstelik resmen alçaklık. Ama yeni bir bilgisayar almışken hem oyunların keyfine varıp hem de kendinizi geliştirmek adına faydalı şeyler öğrenirseniz mesela ödevinizi, projenizi yaparsanız yada bilgisayardan KPSS-TYT sınavlarına çalışıp kazanırsanız, o zaman ileride babanıza anlattığınızda onun bile hoşuna gideceği hoş bir alçaklık olarak kalır ve tabii ki sizi affeder.


Yayımlandı

kategorisi