İnternetime Başkasının Bağlandığını Nasıl Anlarım?

Bilgisayar korsanları kullanmakta olduğunuz modeme bağlanıp internetinize sızarak kişisel ve ticari bilgilerinizi çalabilir. Bu nedenle internetinizi korumak zorundasınız.

Eğer internetinize bir başkası bağlandığında hemen uyarı alarak veya alarm çaldırarak bunu anlamak istiyorsanız, sizlere tamamen ücretsiz olan tcpTrigger programını tavsiye ediyorum.

Öncelikle buraya yada buraya tıklayarak programın son sürümünü indirin, kurun ve çalıştırın.

tcpTrigger sizin kullandığınız modeme yapılan yeni bağlantılar konusunda sizi uyaran ücretsiz bir Windows yazılımıdır. Aslında izlemek istediğiniz ağ aktivitesini kendiniz belirleyebilir ve internetinize başkası bağlandığında yapılacak olan işlemi kendiniz seçebilirsiniz.

Örneğin bağlananları kayıt altına alabilir, yeni birisi bağlandığı zaman e-posta ile uyarı alabilir, kendi belirlediğiniz bir kod parçasını çalıştırabilir yada seçtiğiniz bir programın otomatik olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Programı çalıştırınca program penceresinin solundaki menüden Devices seçeneğine tıklayarak modeminize bağlanan herkesi görebilirsiniz.

Soldaki menüden Rules seçeneğine tıkladığınızda hangi durumlarda size uyarı verilmesini yani uyarı kurallarını seçebilirsiniz.

Ayrıca soldaki menüden Whitelist seçeneğine tıklayıp ardından Add butonuna basarak ip numaralarını girmek suretiyle beyaz liste oluşturabilirsiniz. Böylece bazı cihazları bu listeye ekleyip onlar bağlandığında uyarı vermemesini görmezden gelmesini sağlayabilirsiniz. Mesela arkadaşlarınız yada aile üyelerinizin cihazlarını beyaz listeye ekleyebilirsiniz.

Dilerseniz soldaki menüden Email seçeneğine tıklayarak e-posta ayarlarını özelleştirebilir ve Actions seçeneğine tıklayarak yeni biri bağlandığında yapılacak olan işlemi seçebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi