Kalamar neyden yapılır?

Kalamar Tava Tarifi, Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım) - Yemek.com

Yumuşakçalar sınıfına dahil olan kalamar balık sofraları hazırlanırken masada bulunması hayal edilen bir besindir. Sıra dışı bir deniz canlısı olan kalamarın birçok ilginç özelliği vardır. Kalamar çeşitleri yaklaşık 300 tane farklı türden oluşmaktadır. Bu sebeple de ahtapot veya mürekkep balığı ile sıkça karıştırılır.

Kalamar, deniz canlıları arasında yer alan, başı sifonlu, uzun, düz gövdeli, yumuşakçalar sınıfına ait bir türdür. Besin değeri yüksek olan kalamar, protein ve omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Türkiye’de de sıkça tüketilen bir deniz ürünüdür. Peki, kalamar nasıl yapılır?

Kalamarın temizlenmesi

Kalamar yapmak için ilk adım kalamarın temizlenmesidir. Kalamarın iç kısmındaki kıkırdak ve iç organlarının çıkartılması gerekmektedir. Bu işlem için kalamarın başının kesilmesi ve çıkarılması gerekmektedir. Ardından gövdenin iç kısmındaki ince kıkırdak ve dokuların dikkatlice çıkarılması gerekmektedir. Bu işlem kalamarın lezzetini artırmakla birlikte pişirirken daha rahat bir şekilde kullanmanızı sağlar.

Kalamar Nasıl Pişirilir: 8 Farklı Kalamar Tarifi

Kalamarın marine edilmesi

Kalamarın lezzetinin artırılması için marine işlemi uygulanabilir. Kalamar, zeytinyağı, sarımsak, tuz, karabiber, limon suyu ve kekik gibi malzemelerle marine edilerek buzdolabında en az yarım saat bekletilebilir. Bu işlem kalamarın lezzetli ve yumuşak olmasını sağlar.

Kalamarın kızartılması

Kalamarı kızartarak lezzetli bir yemek yapabilirsiniz. Bunun için kalamarı temizleyip, yıkadıktan sonra kurulamanız gerekmektedir. Daha sonra un, tuz, karabiber gibi malzemeleri bir kapta karıştırarak kalamarı bu karışıma bulayın. Kalamarın fazla karışımını silkeleyerek, kızgın yağda kızartın. Kalamarın kızarması için yüksek ateşte 1-2 dakika pişirmeniz yeterlidir. Kızartma işlemi sonrası kalamarın fazla yağının süzülmesi için kağıt havlu üzerinde bekletin. Kalamarı sıcak servis edebilirsiniz.

Kalamarın ızgarası

Kalamarı ızgarada yaparak daha sağlıklı bir alternatif sunabilirsiniz. Kalamarı temizledikten sonra, karabiber, tuz, zeytinyağı, limon suyu, kekik ve sarımsak gibi baharatlarla marine edin. Daha sonra kalamarı ızgarada pişirmeye başlayın. Kalamarın pişmesi için yaklaşık 4-5 dakika yeterli olacaktır. Kalamarı pişirdikten sonra, yanında limon dilimleriyle servis edebilirsiniz.

Kalamarın buğulaması

Kalamarın buğulama yöntemi, lezzetli ve sağlıklı bir alternatiftir. Kalamarı temizledikten sonra, zeytinyağı, tuz, sarımsak, tuz, karabiber, domates ve soğan gibi malzemelerle marine edin. Daha sonra bir tencereye suyu koyun ve kaynatın. Kaynayan suyun üzerine kalamarı yerleştirin ve tencerenin kapağını kapatın. Yaklaşık 20-25 dakika kadar bu şekilde pişirin. Bu yöntemle pişirilen kalamar, hem lezzetli hem de sağlıklı bir yemek olacaktır.

Kalamar salatası

Kalamar salatası da lezzetli bir alternatif olarak sunulabilir. Kalamarı temizledikten sonra, bir tencereye su koyun ve kaynatın. Kaynayan suyun içine kalamarı atın ve 1-2 dakika kadar pişirin. Daha sonra kalamarı süzün ve soğuması için bekletin. Soğuyan kalamarı doğrayın ve bir kaseye alın. Üzerine doğranmış domates, salatalık, soğan, maydanoz, zeytinyağı, limon suyu, tuz ve karabiber ekleyin. Tüm malzemeleri karıştırın ve servis edin.

Kalamar dolması

Kalamar dolması da oldukça lezzetli bir yemektir. Kalamarı temizleyip, içini çıkartın ve hazırladığınız iç harcı içine doldurun. İç harcı için ince kıyılmış soğan, sarımsak, maydanoz, pirinç, tuz, karabiber, pul biber, zeytinyağı gibi malzemeleri karıştırın. Doldurduğunuz kalamarları bir tencereye sıralayın ve üzerine yeteri kadar su ekleyin. Daha sonra tencerenin kapağını kapatın ve kalamarları yaklaşık 30-35 dakika kadar pişirin. Pişirme işlemi sonrasında kalamar dolmalarını servis tabağına alın ve yanında limon dilimleriyle servis edin.

Sonuç olarak, kalamarın pek çok farklı tarifi vardır ve bu tarifler arasından seçim yaparak lezzetli bir yemek hazırlayabilirsiniz. Kalamarın temizlenmesi, marine edilmesi, kızartılması, ızgarası, buğulaması, salatası ve dolması gibi farklı tarifleri deneyerek kendinize ve sevdiklerinize lezzetli bir deniz ürünü sunabilirsiniz.


Aşağıdakine benzer soruların cevaplarını yukarıdaki makalede bulabilirsiniz:

Kalamar ve ahtapot aynı mı?
Kalamar hangi hayvandan yapılır?
Kalamar nereden çıkar?
Kalamar balığın neresi?
Kalamar ahtapot mu
Kalamar neden haram
Eşek Kalamarı nasıl pişirilir
Yabani kalamar
Kalamar nedir
Kalamar balığı resmi
Kalamar hangi balıktan Yapılır
Kalamar ahtapotun neresi


Yayımlandı

kategorisi