Search
Generic filters

Maliye ne iş yapar? 2023-2024 Nerede çalışır? Nerelere atanır?

Maliye, bir ülkenin veya bir şirketin finansal yönetimini, vergi yönetimini ve mali politikalarını planlama, uygulama ve denetlemeyi amaçlayan bir disiplindir. Maliyeciler, genellikle vergi uygulamaları, finansal raporlama, finansal yönetim ve mali politika gibi alanlarda çalışırlar.

Genel olarak faaliyet alanı, kamu harcamalarının hukuki ve ekonomik değerlendirilmesi, özel kesim ve kamu kesimi arasındaki fon akımlarının ekonomik ve sosyal etkileridir. Kamu kesiminde çalışanlar devlet harcamalarını denetleme ve uygulama görevi yaparlar.

Maliye mezunları, genellikle özel şirketlerde, kamu kurumlarında ve hükümet kurumlarında çalışırlar. Özel şirketlerde, maliyeciler genellikle finansal yönetim, vergi yönetimi ve mali politika gibi alanlarda çalışırlar. Kamu kurumlarında ve hükümet kurumlarında ise, maliyeciler vergi uygulamalarını denetlemek, finansal raporlama ve finansal yönetim gibi görevleri yapar.

Maliye mezunları ayrıca, mali danışmanlık şirketlerinde ve muhasebe şirketlerinde de çalışabilirler. Bu şirketler, müşterilerine mali danışmanlık hizmeti veren ve finansal yönetim, vergi yönetimi ve mali politika gibi alanlarda çalışan profesyonellerden oluşur.

Maliye mezunları, genellikle ofis ortamında çalışırlar ve bir bilgisayar veya bir takip sistemi kullanarak finansal verileri toplar, analiz eder ve raporlar. Maliyeciler ayrıca, müşterilerle ve diğer iş ortaklarıyla iletişim kurar ve çalışmalarını koordine etmek için toplantılar düzenler.

Bölüm mezunları mezuniyet sonrasında maliyeci, ekonomist, muhasebe uzmanı, veri analiz uzmanı, mali danışman, mali denetimci, sigorta uzmanı, serbest mali müşavir, yeminli mali müşavir pozisyonlarında çalışma hakkını kazanır.
Maliye bölümünü başarı ile tamamlayan kişiler hem özel sektörde hem de kamuda rahatlıkla pek çok iş bulabiliyor.
Devlet dairelerinde gelir uzmanı müfettiş kadrolarında 18,000-20,000 tl,normal memurluk 15000-16,000tl, özel sektörde muhasebe & finans departmanında(en az 2_3 yıllık deneyim şartıyla) 10,000-12,000 tl, vali-kaymakam statüsünde 20,000-25,000tl, akademik kadrolarda 20,000tl ve üzeri maaş alır.
Kamu kesiminde vergi müfettişliği, gelir uzmanlığı, kontrolörlük; Hazine Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığında uzmanlık, kamu ve özel bankalarda müfettişlik; özel kesimde ise şirketlerde her kademede personel olarak çalışabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir