Oyun İçin En İyi İşlemci Hangisi?

Bundan 5 yıl önce bilgisayarda oyunlar oynamak için en iyi işlemci hangisidir diye sorulsaydı teknoloji dünyasını yakından takip edebilen herkes direkt olarak Intel i5 veya i7 cevabını verecekti. Fakat günümüzde yaptığı yatırımlarla AMD firması da en iyi işlemciler arasında kendine yer bulmayı başardı.

Örneğin Ryzen 9 şuan için sahip olduğu çekirdek sayısının fazla olması nedeniyle dünyanın en güçlü işlemcisi olarak gösteriliyor. Fakat saat hızı olarak Intel i9’un gerisinde kalıyor ve oyun performansı açısından saat hızı çok önemli.

Fakat bildiğiniz gibi artık oyunların işlemci yükünün büyük bir bölümü ekran kartının işlemcisi tarafından rahatlıkla karşılanıyor. Dolayısıyla pek çok oyun için i3 ve i5 işlemciler bile yeterli. Yine de sorun yaşamak istemeyenler i7, i9 veya AMD’nin aynı özelliklere sahip olan muadillerini tercih edebilir.

Şuan için AMD’nin ve Intel’in aynı özelliklere sahip olan modelleri arasında AMD’nin daha ucuz fiyatlı olması fiyat-performans bakımından AMD’yi bir adım öne çıkarıyor.

Yine de son çıkan büyük boyutlu ağır oyunlar için Intel’in i9 modeli 5 GHz’lik saat hızından dolayı hala en çok tercih edilen ilk sıradaki işlemcidir.

Aşağıdaki grafikte dünyaca ünlü Tom’s Hardware sitesinin yapmış olduğu test sonuçları gösterilmiştir.


Yayımlandı

kategorisi