Performans Olarak AMD mi Intel mi?

Dünyanın en iyi yani en hızlı ve en güçlü işlemcisi hangisi dersiniz? Eskiden bu sorunun cevabı kesinlikle Intel’in son çıkardığı pro segmentindeki işlemci olurdu fakat son yıllarda AMD şirketi Intel’i yakaladı ve hatta fiyat performans olarak birçok üründe geçmeyi başardı.

Mesela Intel İ3 veya İ5 modelleri yerine aynı özelliklere sahip bir AMD işlemciyi daha ucuz bir fiyata alabilirsiniz.

Fakat pro segmentindeki en üst seviye modelleri kıyasladığımız zaman acaba performans olarak AMD mi daha önde yoksa Intel mi daha iyi durumda?

Bu soruya cevap vermek için şuanda dünyanın en iyi işlemcileri olan Intel Core i9 ve AMD Ryzen 9 modellerini kıyaslamamız gerekiyor.

Core i9 da 8 çekirdek var ama saat hızı 5 GHz. Rakibi olan Ryzen 9’un ise saat hızı 4.7 GHz fakat 12-16 çekirdeğe sahip.

Eğer meseleye saat hızı olarak bakacak olursak Intel hala bir adım önde diyebiliriz. Dolayısıyla oyun severler açısından Intel hala birinci sırada tercih edilmektedir.

Fakat meseleye çekirdek sayısı olarak bakarsak AMD Ryzen 9 daha fazla çekiredeğe sahip ve bu özellik onu dünyanın en güçlü işlemcisi yapıyor.

Zaten pro segmentinde AMD Ryzen 9’un satış fiyatı Intel Core i9’dan daha pahalı ama alt segmentlerde aynı özellikteki modellerden AMD hep daha uygun fiyata satılmaktadır.


Yayımlandı

kategorisi