Power Supply (PSU) Nedir, Ne İşe Yarar? Kısaca Özet

Türkçe’ye güç kaynağı şeklinde geçen ve kısa adı PSU olan Power Supply bilgisayarın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini sağlar.

Evimizdeki normal prizden gelen elektriği birkaç farklı DC akımına dönüştürerek ana karta aktarır. Çünkü farklı bilgisayar bileşenleri farklı DC akımlarına ihtiyaç duyar.

Dilerseniz önce PSU’nun çalışma prensibine kısaca değinelim. Anakart üzerinden gelen sinyal sayesinde güç kaynağı çalışmaya başlar ve bundan dolayı bilgisayardaki güç düğmesinin anakarta bağlanması zorunludur. Tabii ki bu gelen sinyal kablolar üzerinden iletilmektedir.

Eski sürüm PSU’larda güç anahtarları seri bağlı olduğu için elektrik kesildikten sonra geri geldiğinde cihaz çalışmaya başlıyordu. Artık gücün kaynağı dijitalleştiği için  sadece anakart üzerindeki güç butonuna komut verildiği zaman cihaz çalışmaktadır. Böylece bu sorunun önüne geçilmiştir.

Eğer satın aldığınız güç kaynağına iyi bakar ve temizliğini yaparsanız uzun yıllar kullanabilirsiniz. Mesela düzenli olarak toz temizliğini yapmalısınız.

Fakat genellikle her güç kaynağının ömrü senede dörtte bir oranında azalmaktadır. Eğer bu ömrü uzatmak isterseniz öncelikle çok sıcak havalarda PSU’yu soğutmanız gerekiyor.


Yayımlandı

kategorisi