Tıbbi Sekreterlik Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

Sağlık Bakanlığı tıbbi sekreter alımı ne zaman? Tıbbi sekreter tercih  kılavuzu yayınlandı mı? Tıbbi sekreter nasıl olunur, ne iş yapar? -  Personel Alımı Haberleri

2023 zamlı tıbbi sekreterlik maaşlarını paylaşıyoruz fakat öncesinde bu meslekle alakalı sıkça sorulan birkaç sorunun cevabına göz atalım:

Tıbbi Sekreter nedir ne iş yapar?

Tıbbi Sekreterlik, sağlık kuruluşlarında veya özel muayenehanelerde hastaların kabulünü, kayıtlarının tutulmasını ve ofis işlemlerinin yürütülmesini sürdürmekle sorumlu olan bir meslek olarak tanımlanır. Tıbbi sekreter, hastaların randevularını ayarlamak, bilgi toplamak, işlemleri yürütmek ve doktorlarla iletişim kurmak gibi işleri yerine getirir.

Tıbbi sekreterlik kimler olabilir?

Tıbbi sekreterlik mesleğine aday olarak, tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunları üniversitelerde eğitim almış olmasına gerek kalmaksızın iş bulabilirler. Ancak diğer bölümlerden mezun olanlar için sertifika alınarak eğitim almış olma şartı aranabilir.

Tıbbi Sekreter kaç yıllık?

Tıbbi sekreterlik eğitimi 2 yıl sürer ve tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik programında alınan dersler arasında tıbbi terminoloji, tıbbi kayıt ve dökümantasyon, tıbbi sekreterlik işlemleri, hasta kabul ve danışmanlık, sağlık hizmetleri yönetimi, tıbbi ofis yazılımı ve bilgisayar kullanımı gibi konular yer almaktadır.

Tıbbi sekreter forma giyer mi?

Tıbbi sekreterler, kurumların kılık kıyafet yönetmeliğine uymak kaydıyla istedikleri giysi tercihinde bulunabilirler. Örneğin, siyah, gri, lacivert, kahverengi gibi pantolonlar ve kırmızı, mor gibi gömlekler giyebilirler.

Tıbbi sekreterlik TYT mi AYT mi?

Tıbbi sekreterlik mesleği TYT (Yerleştirme sınavı) yolu ile üniversitelerde eğitim alınır. AYT (Alan yatay geçiş) yolu ile değil.

Tıbbi sekreter kaç puanla kapattı?

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünün KPSS atama sınavında geçerli olan taban puanı 80,680 ve tavan puanı 93,195 olarak belirlenmiştir. Bu puanlar, 2022 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Tıbbi Sekreterlik alımları için geçerlidir.

Tıbbi sekreter KPSS şartı var mı?

Tıbbi sekreter pozisyonları için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanı şartı aranmaktadır. Bu nedenle adayların 2022 yılında yapılmış olan KPSS’den P93 puan türünden puan sahibi olmaları gerekmektedir. Ön lisans mezunları için bu puan şartı zorunludur.

Lise mezunu tıbbi sekreter olur mu?

Tıbbi sekreterlik pozisyonuna lise mezunlarının aday olabildiği bir durum değildir. Bu pozisyon için en az ön lisans düzeyinde bir eğitim gerekmektedir. Bu sebeple tıbbi sekreter olabilmek için öncelikle sağlık meslek lisesi ya da üniversitelerin Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir.

Tıbbi sekreterlik hangi bölümden alıyor?

Tıbbi sekreterlik, üniversitelerin Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümlerinden alınabilir. Bu bölümler üniversitelerin sağlık bölümlerinde yer alır ve önlisans seviyesinde eğitim verilir.

2023 [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşları ne kadar oldu? [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] ayda kaç para kazanıyor?


  • Ocak 2023 toplam %30 zamlı olarak; Devlet hastanesinde çalışan tıbbi sekreter maaşı kadrolu ve sözleşmeli olmaya göre değişir fakat aylık ortalama 15.500-18.600 TL arasında değişiyor.
  • Özel kuruluşlarda çalışan tıbbi sekreterlerin güncel maaşı ise aylık ortalama asgari ücretin 2 katı (17.000 TL) civarındadır.
EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Tıbbi Sekreter 9.010  11.260  19.950

Not: Tüm maaşlar 2023 asgari ücret zammıyla birlikte, yani asgari ücret 8.500 TL olduktan sonra tekrar araşıtırılıp revize edilerek güncellenmiştir.

2023 yılı için en güncel [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] nedir, [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] nasıl olunur, [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] olma şartları ve [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Diğer tüm mesleklerin maaşını görmek için tıklayınız

Tıbbi sekreter ne kadar maaş alır?
Devlette tıbbi sekreter ne iş yapar?
Sekreterlerin maaşı ne kadar 2022?
Tıbbı sekreter mezunu ne iş yapar?

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Maaşları 2022
Tıbbi sekreter maaşı Devlet
ASM tıbbi sekreter Maaşları
Tıbbi Sekreterlik Ne is Yapar
Sözleşmeli tıbbi sekreter maaşı 2022
Tıbbi sekreter çalışan Yorumları
Tıbbi sekreter Maaşları özel hastanelerde
Yeni atanan tıbbi sekreter maaşı


Yayımlandı

kategorisi