Search
Generic filters

Halkla ilişkiler ne iş yapar? 2023-2024 Nerede çalışır? Nerelere atanır?

Halkla ilişkiler, bir kurumun ya da bir kişinin, toplum veya iş ortaklarıyla olan ilişkilerini yönetme, yönlendirme ve düzenleme ile ilgili bir meslektir. Halkla ilişkiler mezunları, kurumların ya da kişilerin, toplum ve iş ortaklarıyla olan ilişkilerini yönetmek, yönlendirmek ve düzenlemekle ilgilenirler. Bu meslekte çalışanlar, ayrıca, kurumların veya kişilerin imajını ve güncel konularla ilgili haberleri yönetirler.

Halkla İlişkiler Sorumlusu, bir kurum ve kamuoyu arasındaki iletişim hatlarını oluşturma ve sürdürme ile görevlidir. Şirketlerin halkla ilişkiler faaliyetlerini düzenler, medya ve kamu ile etkin iletişim sağlar. Markanın mesajını, basılı yayınlar, web siteleri, televizyon veya radyo programları aracılığıyla iletir.

Halkla ilişkiler mezunları, çeşitli sektörlerde çalışabilirler. Örneğin, bu meslekte çalışanlar, kamu kurumlarında, özel sektörde, basın yayın kuruluşlarında, reklam ajanslarında, turizm sektöründe ve sosyal hizmetler sektöründe de çalışabilirler. Bu meslekte çalışanlar ayrıca, üniversitelerde ve mesleki eğitim kurumlarında da çalışabilirler.

 1.  Şirketlerin halkla ilişkiler, kurumsal iletişim, pazarlama iletişimi, kurum içi iletişim, yatırımcı ilişkileri, marka iletişimi, dijital iletişim departmanlarında,
 2. Halkla ilişkiler ve iletişim ajanslarında
 3. Yönetim danışmanlığı şirketlerinde
 4. Araştırma şirketlerinde
 5. Etkinlik ve organizasyon şirketlerinde
 6. Dijital iletişim ve sosyal medya yönetimi ajanslarında,
 7. Sivil toplum kuruluşlarının iletişim departmanlarında
 8. Medya kuruluşlarında
 9. Siyasi partilerin iletişim ekiplerinde
 10. Devlet kurumlarının kurumsal iletişim ve medya ilişkileri departmanlarında istihdam edilebilmektedir.
 11. Ayrıca bireysel olarak çalışma tercihinde bulunanlar proje bazlı işler yürütüp freelence olarak da hizmet vermektedirler.

Halkla ilişkiler mezunları için çalışma imkanları, işletmelerin ve sektörlerin büyüklüğüne, işletmenin ürettiği ürünlerin ve hizmetlerin çeşidine, işletmenin bulunduğu bölgeye ve ekonomik koşullara göre değişebilir. Bu meslekte çalışanlar, özel sektörde, kamu kurumlarında ve araştırma kurumlarında da çalışabilirler.

Halkla ilişkiler mezunları, iş ilanlarını internet üzerinden, gazetelerde ve mesleki dergilerde de bulabilirler. Bu meslekte çalışmak isteyen kişiler ayrıca, mesleki dernekler ve mesleki etkinliklerde de iş fırsatlarını araştırabilirler. Ayrıca, halkla ilişkiler olmak isteyen kişiler, üniversitelerin halkla ilişkiler ya da iletişim fakültelerinde veya mesleki eğitim kurumlarında da eğitim programlarına katılabilirler.

Halkla ilişkiler ne kadar maaş alıyor?

EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı 9,500 11,000 15,000
Halkla İlişkiler Sorumlusu 9,700 12,500  16,500

Maaşlar ocak 2023 zammına göre güncellenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir