Search
Generic filters

MPV Nedir, MPV Yüksek ve Düşük Olursa Ne Olur? Kısaca Özet

2022 12 31 08 58 16 1

Kan değerleri, çeşitli sağlık sorunları hakkında önemli bilgiler verebilir ve doktorlar bunları muayene ve diğer tetkiklerle birlikte kullanır. MPV testi, tam kan sayımı testi içinde yer alan önemli bir ölçümdür ve trombositlerin (kan hücreleri) ortalama hacmini ölçer.

Trombositler, kanın pıhtılaşmasını sağlar ve bu özellikleri, yaralanmalarda kanamanın hızını azaltmaya yardımcı olur. Ancak, MPV testi tek başına tam bir teşhis için yeterli değildir ve aynı zamanda trombositlerin sayısı ve boyutları da ölçülür. Bu değerler birlikte değerlendirilerek bir teşhis konulur.

MPV Değeri Ölçümü

Bir sağlık görevlisi, MPV testi için kolunuzdan kan alarak bu örneği laboratuvara gönderecektir. MPV testi genellikle başka değerlerle birlikte istendiğinden, doktorunuz kan alımından önce yemeyi ve sıvı tüketimini kısıtlamanızı veya bazı ilaçları geçici olarak durdurmanızı önerebilir.

MPV değeri normalde kaç olmalıdır?

MPV değerinin yüksek ya da düşük olarak değerlendirilmesi laboratuvarlar arasında farklılık gösterebilir. Bu nedenle, kendiniz için baz almanız gereken değerler laboratuvarınızın size verdiği sonuç belgesinde yer alan referans değer aralıklarıdır. Genellikle yetişkinler için normal kabul edilen değer aralığı 7 – 9 fL arasıdır, ancak hamilelik durumu göz önünde bulundurulursa bu ölçüm farklı yorumlanabilir.

MPV düşük çıkarsa ne olur?

Düşük MPV sonuçları, trombositlerinizin normal kabul edilenden daha küçük olduğunu gösterir. Bu da kemik iliğinizin yeterince yeni ve büyük trombosit üretemediğine işaret edebilir. Düşük MPV sonuçlarına neden olabilecek bazı sağlık sorunları, yüksek seviyede kansızlık, Lupus hastalığı (bağışıklık sistemi tarafından vücutta saldırı), kemik iliği hipopilazisi (kemik iliğinin az gelişmesi), trombosit yüksekliği ve Wiskott Aldrich sendromu gibi durumlardır. Bu nedenler, trombosit sayınız ve diğer kan testi sonuçlarınız göz önünde bulundurularak değerlendirilir.

42677 Img 63Afcfaa1E84E 3

MPV yüksek çıkarsa ne olur?

MPV değerinizin yüksek çıkması, yeni üretilen trombositlerin daha önce üretilmiş trombositlerinize oranla daha büyük olduğunu gösterir. Bu sonucun anlamını anlamaya çalışmak için diğer kan değerlerine de bakılır. Yüksek veya düşük MPV sizin için tamamen normal olabilir ve yaşam tarzınıza göre değişebilir.

Yüksek MPV tek başına herhangi bir hastalığınızın olmadığı anlamına gelmez. Yüksek MPV sonuçlarına neden olabilecek bazı sağlık sorunları, miyeloproliferatif kemik iliği bozukluğu, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), B12, D vitamini veya folat eksikliği, trombositopeni (bağışıklık sisteminin trombositlere yanlışlıkla saldırısı), hipertiroidi (tiroid bezinin fazla çalışması), Crohn hastalığı, makrotrombositopeni (dev trombosit bozuklukları), kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve diğer kan testlerinin sonuçlarına göre kanser için bir uyarı işareti olarak değerlendirilebilir.

Yüksek MPV, trombositlerin kanserin yayılmasına yol açabileceğini gösterir.


Bu yazıda aşağıdaki gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz:

 • MPV yüksekliği nedir?
 • MPV kaç olursa tehlikeli?
 • MPV düşüklüğü ne demek?
 • MPV ne kadar olmalı?
 • Mpv nedir yüksekliği
 • Pdw nedir
 • Mpv yüksekliği tehlikeli mi
 • MPV düşüklüğü Belirtileri
 • Pct nedir
 • Mpv düşüklüğü neden olur
 • MPV yüksekliği belirtileri
 • Mpv değeri Kaç Olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir