PuTTY İndir, Nedir? Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

[acf field=”butonfilehorse”]

PuTTY (32-bit) İndir


 • Programın lisansı: Ücretsiz
 • Programın dili: İngilizce
 • Programın boyutu: 3.3 MB
 • Programın üreticisi: Simon Tatham
 • Desteklediği platformlar: Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7, XP

“[acf field=”baslikfilehorse”]” Kısaca Nedir Ne İşe Yarar?


PuTTY, Windows için ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir veri transferi, terminal emülatörü ve seri konsoludur.

Güvenli bilgi transferi için güvenli bir bağlantı kurmak için çeşitli ağ protokollerini destekler.

Simon Tatham tarafından oluşturulan PuTTY, şimdi dünya çapındaki geliştiriciler tarafından korunmaktadır. Kişiselleştirilebilir bir komut satırı arayüzü sunar.

Çapraz platformlu yazılım kaynak kodlarıyla birlikte mevcut ve Mac aygıtlarına da indirilebilir.

Simon Tatham tarafından geliştirilen PuTTY, sadece bir dosya transfer aracı olarak değil aynı zamanda bir terminal emülatörü ve seri konsol olarak da kabul edilir. Geliştirilmesinden bu yana, uygulama çeşitli geliştiriciler tarafından geliştirilmiştir, böylece bu sürüm oldukça karmaşık ve gelişmiştir.

Bu aracın bir Komut Satırı Arayüzü (CLI) vardır ve önemli işlevleri manipüle etme yeteneği ile bilinir. Bu program, kullanıcıların veri transferi için güvenli bir bağlantı kurabilecekleri kapsamlı bir SSH terminali görünümüne sahiptir. Ayrıca tüm SSH istemcilerine ve anahtar kimlik doğrulama desteği de sağlar.

PuTTY ne için kullanılır? Günümüzde birçok mühendis, geliştirici ve sistem yöneticisi sık sık uzak sistemlere bağlanmak zorunda kalır.

Ancak Microsoft bu amaç için bir araç sağlamaz. Bu yazılım kullanıcıların anahtar, yönlendiriciler, ana kontrolcüler ve sunuculara SSH ve seri istemciler aracılığıyla bağlanmasına olanak tanır.

Bu yazılım oldukça kullanışlıdır, özellikle kamu interneti kullanırken çalışırken. Kullanıcı oturumlarını PSCP, PSFTP ve Telnet gibi farklı istemcilerle tünellemesi sayesinde, veriler gözlerden gizlenir. Sadece metin oturumları için de oldukça yararlıdır.

Bu program, verilerin hackerların eline düşmemesini ve kesintisiz bir şekilde hedefe ulaşmasını sağlamak için çeşitli protokoller kullanır. 3DES, DES, Arcfour ve anahtar kimlik doğrulama gibi kriptografi şifrelerini kullanarak en yüksek güvenlik ve güvenlik sağlar.

Kolayca özelleştirilebilir Windows bilgisayarınıza indirdiğiniz ve yüklediğinizde, kolayca özelleştirilebilecek bir uygulama ile karşılaşacaksınız.

Renklerini, görünümünü, kontrollerini ve davranışlarını değiştirebilirsiniz. Bazı kullanıcılar grafik arayüzleri tercih edebilirken, bu araç CLI sunar – uzmanların ileri düzey işlevleri daha iyi kontrol edebilmesini sağlar.

Bu araç, ağ bağlantılarını kolayca yapılandırmanıza izin verir. Bağlantı türünü, hedefi, ana bilgisayar adını, günlük dosyasını ve diğer ayrıntıları belirterek başlayabilirsiniz. Ayrıca, veri transferi sırasında doğrulama gerektiren verileri ayırabilirsiniz.

Bu yazılım ayrıca size daha iyi kontrol sağlamak için çeşitli ayarlar sunar. Terminal Ayarları için çeşitli emülatör seçenekleri seçebilir, farklı tuşlara işlevler atayabilir ve gerektiğinde proxy kullanımını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, terminal zillerini koru ve ileri düzey özellikleri değiştirme seçeneğiniz de vardır.

Terminal emülasyonu sunar Bu araç ile, cihazınızda başka bir işletim sistemi çalıştırmak kolaydır. Terminal emülatörü olarak, program başka bir işletim sistemini barındırmanıza izin verir ki aksi takdirde platform sınırlamaları nedeniyle erişemezsiniz.

Ayrıca, yazılım Windows PC’de Android, Unix, Mac ve iOS uygulamalarını çalıştırmak için oldukça yararlıdır.

Veri güvenliğini sağlar Bu programı indirdiğinizde, verilerin güvende kalmasını ve hackerların elinde olmamasını sağlamak için kriptografi şifrelerini kullanır.

Bu ücretsiz ve açık kaynak yazılım oldukça güvenilir ve güvenli paylaşma ve bağlantılar için geniş bir protokol desteğine sahiptir.

Bu uygulama ayrıca dosya transferinin doğrulanmış bilgisayarlar arasında gerçekleştiğinden emin olmak için otantikatör anahtarlarının kullanımını da destekler.

Özel veya genel anahtarlar oluşturmanıza ve hassas veri paketleri gönderirken kullanmanıza izin verir. Ayrıca, harici kaynaklardan mevcut anahtarları da içe aktarabilirsiniz.

Karmaşık görünebilir Bu araç çeşitli özelliklere sahip olmasına rağmen, bazı sınırlamaları da vardır. Bunlardan biri, mevcut özelliklerin sayısıdır ve başlangıç için oldukça korkutucudur.

Başka bir sınırlama ise script desteğinin olmamasıdır, bu yüzden kendi oturumlarını script etmeyi tercih eden geliştiriciler ihtiyacı olan şeyi bulamayabilirler.

PuTTY indirmeliyim mi?

PuTTY, çok sayıda özellik sunan bir açık kaynak yazılımdır. Başka bir işletim sistemi emüle etmek veya kamu ağı üzerinden bile güvenli bir şekilde veri transfer etmek için kullanabilirsiniz. Uygulama, SSH, SCP ve Telnet gibi farklı dosya transfer seçeneklerini kullanarak transfer protokolünün bütünlüğünü korur. Ek güvenlik için otantikatör anahtarlarının ve kriptografi şifrelerinin kullanımını destekler.

Bu program, izinsiz kullanıcıların hassas bilgilere erişememesini sağlar. Ücretsiz indirilebilecek uygulama aynı zamanda ileri seviye kullanıcılar için yararlı olan bir komut satırı arayüzüne de sahiptir. Dolayısıyla, Windows cihazınızda bu işlevsellikleri arıyorsanız, bu araçı indirmek harika bir seçimdir!

[acf field=”baslikfilehorse”] Ekran Görüntüleri


Bilgisayara “[acf field=”baslikfilehorse”]” Nasıl Yüklenir?


“[acf field=”baslikfilehorse”]” isimli yazılımı PC ye yüklemek için hazırladığımz resimli anlatıma göz atabilir veya özet olarak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İndirdiğiniz program dosyasına (genelde EXE uzantılı dosya olur) çift tıklayın
 2. Açılan pencerede genellikle programın kullanım koşullarını kabul etmeniz istenir. Ekranda Accept veya Kabul Et şeklinde seçenek varsa seçerek işaretleyin yada buton şeklindeyse butona basın.
 3. Ardından Next yada İleri yazan butona basarak ilerleyin.
 4. Sponsorlu reklam yazılımı yüklemeyi teklif ederse, reddederek (onay verilen işareti kaldırarak) Next (İleri) yazan butona basıp sonraki ekrana devam edin.
 5. Farklı bir pencere görürseniz yine Nexte yada İleriye basarak ilerleyin.
 6. Install yada Yükle yazan buton görürseniz basarak kurulumu başlatın.
 7. Bir süre sonra kurulum tamamlanınca, Başlat menüsünü açarak biraz önce yüklediğiniz programın simgesine tıklayıp çalıştırabilirsiniz.

Bilgisayardan “[acf field=”baslikfilehorse”]” nasıl silinir?


“[acf field=”baslikfilehorse”]” isimli yazılımı PC den silmek için  hazırladığımz resimli anlatıma göz atabilir veya özet olarak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Başlat menüsünü aç
 2. Arama kutusuna kaldır yazıp klavyeden Entera bas
 3. Açılan pencerede programı bulup en sağındaki üç noktaya bas
 4. Açılan menüden Kaldıra bas

Tüm PC Yazılımı Kategorileri:Yayımlandı

kategorisi